ابزار دقیق

ترموول (Thermowell) چیست؟

ترموول (Thermowell) چیست؟

آشنایی با ترموول (Thermowell)

برای پاسخ به این سوال که ترموول چیست؟ باید اشاره کنیم که ترموول thermowell یکی از انواع تجهیزات ابزار دقیق به شمار می‌رود. این تجهیزات دارای انواع مختلفی هستند که می‌شود آن‌ها را در مدل‌های فلنج دار، جوشی، پله ای و مخروطی تولید و به بازار عرضه کرد. نام دیگر این محصولات چاه حرارتی است که در عملکردهای صنعتی وظایف فوق‌العاده مهمی را عهده دار هستند. به همین سبب تولید این تجهیزات نیاز به دانش فنی و تجهیزات توسعه یافته دارد. تحمل حرارت بسیار بالا، فشار و در عین حال مقاومت در مقابل خورندگی یکی از آشکارترین خصوصیات این غلاف‌ها محسوب می‌گردند. چاه‌های حرارتی را به شکل مخفف Well گفته می‌شود. همان‌گونه که شاید مطلع باشید همه Well ها رسانای حرارت هستند.

در ادامه این مطلب به بررسی مدل‌های گوناگون ترموول ها خواهیم پرداخت. گروه صنعتی سپیانی از اینکه به منظور آشنایی با انواع مختلف این تجهیزات حرفه ای تا انتهای این مقاله ما را همراهی خواهید کرد از شما سپاسگزار است. جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه اتوماسیون صنعتی میتوانید فرم درخواست مشاوره را کامل کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

ترموول

ترموول (Termowell) چیست؟

ترموول ها Thermowell لوله های تهی هستند که از یک سو مسدود میشوند و از سمت دیگر آنها دنده خواهند شد. معمولا ترموول ها Thermowell به شکل دائمی درون لوله ها یا مخازن قرار داده خواهند شد تا پروب های اندازه گیری دما به منظور اندازه گیری درجه حرارت درونمایه درون لوله واقع شوند. در عین حال محفظه ای است که به منظور حفاظت از یک پروب سنسور حرارتی (RTD یا ترموکوپل) از واقع شدن در معرض مواد پر خطر یا محیط های پرتنش جلوگیری بعمل خواهد آورد. انجمن ASTM واژه ترموول Thermowell را به عنوان یک لوله وارد شونده با انتهای مسدود که به منظور واقع شدن یک عنصر زودکنش به دما تعریف کرده که با لوازم اتصال محکم به یک مخزن طرح‌ریزی شده است.

 

مطالب مرتبط:

ترموکوپل چیست؟ کاربرد آن

سنسور RTD چیست؟ کاربرد آن

 

گروه صنعتی سپیانی با سابقه‌ای درخشان و بی رقیب و پیشتاز در امر تولید، واردات و عرضه تجهیزات صنعتی ارائه کننده خدمات تعمیر و نگهداری(نت)، اتوماسیون صنعتی، اتوماسیون صنعتی زیمنس، اتوماسیون صنعتیplc، مشاوره راه اندازی خط تولید، طراحی و راه اندازی خطوط تولید، به تولید کنندگان عزیز خواهد بود.

اصول عملکرد ترموول Thermowell چیست؟

ترموول یک اتصال به صورت تیوبی شکل است که به منطور محافطت از سنسور حرارتی در مکان‌هایی که امکان خورندگی و خسارت دیدن ابزارآلات حرارتی مواد وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ترموول حاوی یک تیوب است که انتهای آن مسدود است. این تیوب در نقطه عبور جریان نصب خواهد شد. یک سنسور دما که قادر است ترمومتر، ترموکوپل و یا RTD باشد، درون این تیوب قرار خواهد گرفت. سنسور حرارتی درون ترموول Thermowell واقع شده و به حالت پیچی بسته و در جای خود محکم می‌گردد.

اتصال حسگر حرارتی به ترموول Thermowell همیشه به شکل پیچی است. سیال عبوری حرارت را به بدنه ترموول Thermowell انتقال می‌دهد. ترموول هم این حرارت را به سنسور دما منتقل خواهد کرد. در حالتی که خسارتی به سنسور وارد شود، به سادگی امکان تعویض آن وجود دارد. هرچند وجود دیواره ترموول سبب خواهد شد که سنسور دگرگونی‌های حرارتی جریان را با اندکی تاخیر احساس کند.

لزوم استفاده از ترموول Thermowell چیست؟

چنانچه اندازه‌گیری به منظور ایمنی کارخانه یا کارایی خط تولید ضروری نباشد، و اگر سیال فرآیند مخصوصاً حالت تهاجمی یا خطرناک نداشته باشد، امکان دارد یک دماسنج صنعتی از متریال استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶، غلاف شده و صنعتی بدون بهره‌وری از ترموول Thermowell و از راه اتصالات فشاری مطلوب داخل خط لوله یا مخرن در پلنت گردد. واضح است که در این صورت قادر نخواهیم بود دماسنج را در حالی که پلنت کار میکند جدا کرد و چنانچه مشکلی در اندازه گیری بروز کند، تعمیر و نگهداری به متأخر خواهد شد تا مراحل کار متوقف گردد و خط تخلیه شده و ایمن سازی گردد.

انواع ترموول‌های Thermowell کدامند؟

ترموول Thermowell به منظور بهره‌وری در همه محصولات ابزار دقیق و کنترل دما من جمله: دماسنج، ترموکوپل، RTD ها ضبط کننده و کنترل کننده‌های دما موجود است.

انواع ترموول

اتصالات

ترموول ها در انواع گوناگون مدل‌های اتصال فرآیند وجود دارند. اتصالات دنده ای در 1/2 ، 3/4 و ۱ NPT بیشترین کارایی را دارند. انواع اتصالات فلنجی سوکت ولد، جوشی، فلنجی RF نیز وجود دارند. ترموول‌های بیمتال با اتصال سایز 2/1 NPSM عرضه می‌گردند تا قادر باشند از فشار درون ترموول Thermowell کم کنند.

U_LEGTH

طول U (طول نفوذ) یک ترموول Thermowell نمایانگر عمق واقع شدن آن در یک ظرف مراحل کار یا مکانیسم کردن لوله کشی‌ها است و از نوک ترموول Thermowell تا به طرف قسمت تحتانی دنده ها اندازه‌گیری می‌گردند. طول U می‌بایست مساوی یا بیش از طول بخش حساس بالب ابزار دما باشد.

SHANK

ترموول Thermowell در تقسیم‌بندی‌های پلکانی، در مخروطی و مستقیم موجود هستند. ترموول‌های پلکانی به شکل متداول در کارایی‌های استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترموولهای مخروطی به منظور استفاده کارایی‌های سنگین طرح‌ریزی شده اند. ترمول‌های ساقه مستقیم جهت بهره‌وری با ابزاری طرح‌ریزی شده‌اند که قطر ساقه گسترده یا طول ساقه کوتاهی دارند.

LAGGING EXTENSION

ترموول‌های با دنباله لگینگ در شرایطی که عایق بندی، مخزن یا مکانیسم لوله کشی را پوشش می‌دهد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. امتداد (T_length) اندازه گیری میان اتصال ابزار دقیق و اتصال فرآیند ترموول Thermowell خواهد بود.

طول Insertion

طول Insertion فاصله میان نقطه اتصال ترموول Thermowell و نوک آن است. به منظور حصول به باکیفیت ترین دقت موجود، طول Insertion می‌بایست به میزان کافی بلند باشد. به سبب اینکه سنسور دما دقیقاً در تماس با بخشی است که قصد داریم دمای آن را اندازه بگیریم.

ترموولThermowell پله ای

ساختار ترموول Thermowell پله ای به شکلی طرح‌ریزی گردیده است که زمانی که از زیر رزوه به سمت ته بسته (نوک) امتداد یابد، قطر بیرونی کم تر خواهد شد. بر خلاف انواع مخروطی در مدل پله ای این فرآیند به شکل تدریجی رخ نخواهد داد.

ترموول Thermowell مخروطی

ترموول Thermowell مخروطی حاوی دو نوع متداول‌تر با نام‌های رزوهای رو پیچ و تو پیچ است و در عین حال مدل دارای آچار خور نیز کارآیی‌های فراوانی در صنعت دارد. اغلب حسگرهای حرارتی مقاومتی و یا جفت‌های حرارتی به شکل مستقیم درون پروسه جای نخواهند شد. اما اگر زمانی قرار بر این شد که داخل پروسه واقع شوند بوسیله یک لوله در انتها مسدود شده محافظت خواهند شد.

ترموول Thermowell جوشی

نام گذاری ترموول جوشی در حقیقت به روش نصب آن مرتبط است. زمانی که فشار سیال عبور کننده از لوله فوق العاده زیاد شد و قادر نیستیم غلاف فلنج دار نصب کرد! در این وضعیت بجای پیچ کردن ترموول به محل نصب، آن را جوش خواهند داد. شیوه جوش دادن آن فوق‌العاده حساس و دارای اصولی است که در این بحث مجال پرداختن به آن نیست و نیاز یک مبحث جدا و مفصل است.

ترموول Thermowell سرامیکی

ترموول سرامیکی یا غلاف سرامیکی از انواع مدل‌های گوناگونی تشکیل شده است. اگر نخواهیم خصوصیات متعدد شیمیایی و فیزیکی آن را بازنگری و بررسی قرار دهیم، قادر خواهیم بود از نظر میزان تحمل‌پذیری حرارتی آن‌ها را گروه بندی کنیم. در میان انواع مختلف متریال های THERMOWELL های سرامیکی، چاه حرارتی تولید شده مبتنی بر AL2O3 کارایی بیشتری دارد. در عین حال در میان انواع لوله مسدود ساخته شده مبتنی بر دی اکسید آلومینیوم، دو مدل آلسینت C799 و پیتوگراس C610 از کارایی بیشتری برخورد هستند.

این محصولات در بازار به ترتیب استخوانی و سفید خوانده می شوند. علت این تعیین نام بر اساس رنگ غلاف محافظ خواهد بود. این غلاف محافظ تا میزان مشخصی در مقابل شوک دمایی دارای مقاومت است، اما نباید به شکل مستقیم درون ماده مذاب قرار خواهد گرفت.

ترموول Thermowell فلنج دار

تولید ترموول ها با استفاده از متریال‌های گوناگون انجام می‌پذیرد. انواع استینلس استیل ها با گرید های متنوع 304 , 310 , 310s , 316 و… .همچنین انواع مختلف سرامیک، سیلیکون کارباید و تفلون و متریال متعدد دیگر مورد بهره‌بری به منظور ساخت و تولید غلاف‌های محافظ، مناسب هستند. این سری از محصولات توانایی دارای بودن فلنج را دارند. در این صورت شما امکان داشتن یک سنجش گر حرارتی با غلاف محافظ سرامیکی و فلنج استینلس استیل 304 را خواهید داشت.

ترموول Thermowell صاف

نوعی دیگر از انواع دیگر این محصولات به نوع صاف شهرت دارد.

برای انتخاب و خرید ترموول Thermowell مناسب با نیاز خود کافی است از خدمات مشاوره متخصصین و مهندسین نخبه و متعهد گروه صنعتی سپیانی برخوردار شوید.

برای برخوردی از خدماتی نظیر:

 • تعمیر و نگهداری
 • اتوماسیون صنعتی
 • اتوماسیون صنعتی زیمنس
 • اتوماسیون صنعتیplc
 • تعمیر و نگهداری خط تولید
 • مشاوره راه اندازی خط تولید
 • طراحی و راه اندازی خطوط تولید
 • صفر تا صد راه اندازی خط تولید کارخانجات
 • تجهیزات صنعتی

خرید انواع ترموول ها، ابزاردقیق، پنوماتیک و… از سایت فروشگاهی drplc

گزینش متریال

گزینش متریال مطلوب به منظور افزوده شدن به طول عمر یک ترموول اهمیت بسزایی دارد. در زمان گزینش متریال می‌بایست موارد زیر را مد نظر قرار داد:

 • نوع مواد شیمیایی
 • دما در فرآیند
 • سرعت در فرآیند
 • جریان در فرآیند

می‌بایست توجه داشته باشید که دما یا غلظت بالای مواد شیمیایی سبب افزایش اثرات خوردگی خواهد شد. در عین حال ذرات معلق سبب فرسایش میگردند. از رایج‌ترین متریال‌ها در تولید ترموول‌ها می توان موارد زیر را برشمرد:

 • کربن استیل
 • کروم/مولیبدن استیل
 • استنلس استیل
 • اینکنل
 • مونل
 • هاستلیوی
 • هانیس آلیاژی
 • تیتانیوم

متریال فولاد کربن مقاومت کمتری در فیاس با مواد خورنده دارند. و مطلوب کارایی‌هایی با دما و فشار پایین هستند. رایج‌ترین متریالی که جهت ساخت و تولید ترموول ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استنلس استیل است. ترموول های استنلس استیل، اقتصادی و مقاوم در مقابل حرارت و خوردگی هستند. کروم/مولیبدن استیل یک فولاد ضد زنگ با مقاومت بالا و مطلوب به منظور کاربردهایی با فشار خیلی بالا است. در عین حال اضافه کردن مولیبدن سبب افزایش مقاومت در مقابل خوردگی خواهد شد.

آلیاژ هینس شامل کبالت، نیکل، کروم و تنگستن است. این آلیاژ اغلب مطلوب برای سولفید شدن، کربوریزه کردن و محیط های دارای کلر است. متریال صرف شده در تجهیزات صنعتی اهمیت بسزایی در تعیین کیفیت و عملکرد مطلوب تجهیزات مورد نظر دارد بدین سبب گروه صنعتی سپیانی خود را موظف میداند که تجهیزات صنعتی را از برترین برندهای جهانی با بهترین کیفیت به مصرف‌کنندگان عزیز ارائه دهد.

ساخت thermowell

دیدگاه‌های ضروری به منظور طراحی و تولید ترموول

ترموول ها به شکل معمول در مکانیسم های لوله کشی نصب میگردند و تحت نیروهای هیدرواستاتیک و آیرودینامیکی قرار دارند. ریزش گرداب حائز اهمیت‌ترین نگرانی به منظور ترموول‌ها در کارکردهای جریان متقابل است و توانایی این را دارا است که ترموول را به رزونانس اجبار کند و احتمال آسیب نه تنها ترموول بلکه حسگر حرارتی نیز وجود دارد. وضعیت به منظور رزونانس ناشی از جریان، عموماً بر طراحی ترموول سوا از درجه فشار و مواد ساختاری آن، حکم‌فرما است.

 

حتما بخوانید:

انواع سنسورهای دما (ترموکوپل، ترمیستور و RTD)

 

طول پروب جهت ترموول

نوک سنسور می‌بایست پایین ترموول را لمس کند. سنسور حرارتی نظیر دماسنج، ترموکوپل یا RTD در انتهای باز ترموول قرار داده می‌شود و و به طور کلی فنر دار می‌گردد تا حصول اطمینان گردد که نوک خارجی سنسور دما در تماس فلز با فلز با نوک درونی ترمول قرار گرفته است. فیت سنسور می‌بایست تا آنجا که امکان دارد محکم باشد تا از فاصله حلقوی کاسته شود بدین سبب که هوا به عنوان یک عایق عمل خواهد کرد.

هیچ شیوه استانداردی به منظور گزینض طول پروب با نظر به ترموول موجود نیست. ترموول در استاندارد های گوناگون با طول‌های مختلف وجود دارد. پروب های سنسور نظیر دماسنج، RTD ترموکوپل نیز در ابعاد گوناگون موجود هستند. با نظر به ترموول می‌بایست طول پروب مناسب را گزینش کرد. در سایر شرایط، اگر پروب بیشتر از حد نرمال طول داشته باشد، ساقه خارج از ترموول خم خواهد شد و احتمال خسارات فیزیکی وجود دارد.

غلاف ترموکوپل

در موارد بسیاری دمای عملکرد ترموول با سیم داخلی ترموکوپل اشتباه گرفته میشود. به شکلی که در استاندارد های بین المللی درج شده است، دمای کارکرد انواع ترموکوپل حرارتی نوع K بازه ای از زیر 0 تا 1260 درجه سانتیگراد است. بنابراین در نهایت سیم داخلی سنجشگر حرارت قادر خواهد بود این دما را مورد سنجش قرار داده یا محاسبه کند. تصور کنید سیم را عاری از هرگونه غلاف و محافظ و ترموولی درون فرآیند قرار بدهیم. چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

بله کاملاً صحیح است. بزودی سیم ترموکوپل شما به سبب وجود حرارت زیاد و تأثیرات منتج شده از برخورد سیمان با آن، از بین می‌رود. به همین سبب این سیم سنجش گر دما را عمدتاً درون یک لوله مسدود در انتها از جنس استینلس استیل 1.4841 قرار می‌دهند. صنعت سیمان پیوسته نیاز به غلاف‌های محافظ ترموکوپل دارای خصوصیات مقاومت در مقابل خوردگی دارد. یکی از حائز اهمیت‌ترین عملکردهای انواع ترموول Thermowell به منظور سنجش دمای سیال داخل مخازن و لوله ها است. حال تصور کنید روغن داغ از درون لوله ای که ترموول در آن واقع شده است در حال گذر است. بعد از گذشت مدت زمان حدود یک سال ترموکوپل شما متحمل خسارت خواهد شد.

 • چه کاری می‌بایست انجام داد؟
 • آیا خط تولید را متوقف خواهید کرد تا ترموکوپل را تعویض کنید؟
 • سیال درون لوله و مخزن‌های مجاور را تخلیه خواهید کرد تا قادر باشید عملیات جوشکاری را به انجام برسانید؟

تا اینجا که هزینه‌های بسیار گزافی متحمل شده‌اید! اینکار زمان و منابع مالی فراوانی را به هدر خواهد داد! اما احتیاجی به این کار نخواهد بود. زیرا شما ترموول را مورد استفاده قرار داده‌اید کافی است ترموکوپل را از داخل چاه حرارتی خارج کرده. و با یک جفت حرارتی جدید عوض کنید. این موارد فقط قسمتی از مزایای بهره‌وری از ترموول در فرآیندهای صنعتی هستند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله پیرامون اینکه ترموول چیست؟، کاربرد ترموول چیست؟، اصول کارکرد آن چیست و… به طور کامل بحث کردیم و اطلاعاتی را در این رابطه به شما عزیزان و همراه گروه صنعتی سپیانی ارائه کردیم. ما در گروه صنعتی سپیانی مفتخر هستیم که ارائه دهنده انواع ترموول (thermowell) از برترین برندهای تولید کننده تجهیزات صنعتی در دنیا باشیم. در کنار تهیه تجهیزات با قیمت و کیفیت بسیار عالی ما ارائه دهنده خدماتی نظیر خدمات تعمیر و نگهداری (نت)، اتوماسیون صنعتی، اتوماسیون صنعتی زیمنس، اتوماسیون صنعتیplc، مشاوره راه اندازی خط تولید، طراحی و راه اندازی خطوط تولید، صفر تا صد راه اندازی خط تولید، تجهیزات صنعتی به تولید کنندگان و صنعتگران عزیز ایرانی باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *