مانیتورینگ

RTU چیست؟ کاربرد و انواع

RTU

RTU چیست؟ کاربرد آن

انتخاب RTU (Remote Terminal Unit) مناسب برای سایت‌های راه‌دور شما می‌تواند چالش برانگیز باشد. وقتی سعی می‌کنید ظرفیت، رابط و ویژگی‌های مناسب را آن هم همه در یک دستگاه بیابید ممکن است سخت باشد که بدانید کدام دستگاه را انتخاب کنید. و چه مواردی را باید در اولویت قرار دهید. به‌عنوان یک ارائه‌دهنده توانمند سیستم‌های مانیتورینگ از راه دور، می‌دانیم که قبل از انتخاب یک RTU باید اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت آن را بر استراتژی نظارت بر شبکه خود در نظر بگیرید. مهم است که RTU را انتخاب کنید که هم فورا دید شبکه شما را بهبود بخشد و هم از برنامه ارتقای کلی شما برای پشتیبانی از اهداف نظارتی آینده شما پشتیبانی کند.

از آنجایی که همه RTU‌ها کاملاً در شبکه فعلی شما (شامل شبکه ما) مناسب نیستند، مهم است که گزینه‌های خود را ارزیابی کرده و آگاهانه تصمیم بگیرید. بنابراین با مقاله امروز سپیانی همراه باشید تا با RTU‌ها آشنا شوید.

آر تی یو

حتما بخوانید:

انواع سیستم های کنترل صنعتی

انواع نرم افزارهای اسکادا (SCADA)

پی ال سی (PLC) چیست؟ کاربرد آن

 

معرفی انواع RTU‌ها:

1. RTU با اندازه کوچک:

RTU‌های کوچک از راه دور دارای حدود 16 آلارم گسسته و 2 آلارم آنالوگ هستند. این واحدها برای برج‌های سلولی، کلبه‌های راه دور، کابینت‌های بسته یا هر نوع مکان دیگری که نیازی به RTU گران قیمت و سنگین ندارد، عالی هستند. برخی از شرکت‌ها سایت‌های کوچکی مانند کلبه‌های راه دور، قفسه‌های محل قرارگیری یا کابینت‌های بسته را نظارت نمی‌کنند. برخی حتی اگر سایت‌های بزرگ کمتر از 32 نقطه هشدار داشته‌باشند، نظارت نمی‌کنند.

این می‌تواند یک اشتباه‌بزرگ باشد. مشکلات در هر جایی ممکن است رخ دهد. هر نقطه‌کور در دید شبکه شما، مهم نیست که چقدر کوچک باشد، جایی است که تا زمانی که تجهیزات در نهایت از کار بیفتند شما از مشکلات مطلع نخواهید شد. با تراکم تجهیزات مدرن، اندازه‌سایت اغلب یک شاخص ضعیف از تأثیر قطع است.

حتی قطعی شبکه در مقیاس کوچک می‌تواند درآمد شما را کاهش دهد. خرابی‌های مکرر تجهیزات در سایت‌های کوچک می‌تواند بودجه تعمیرات و تجهیزات شما را از بین ببرد. شرکت‌های فعال اکنون بطور فعال به‌دنبال نظارت بر سایت‌های کوچک برای جلوگیری از این مشکلات هستند.

بنابراین، چرا مدیران شبکه‌در معرض خطر عدم نظارت بر سایت‌های کوچکتر خود هستند؟ زیرا ممکن است فکر کنند که نمی‌توانند سایت‌های کوچک را بطور مقرون به‌صرفه نظارت کنند. بخاطر داشته‌باشید که، با این حال، نظارت بر شبکه همیشه‌به معنای RTU‌های با ظرفیت بالا، خطوط اختصاصی و صدها ساعت کار صرف شده‌برای پیکربندی و پایگاه‌داده نیست.

RTU‌های کوچکتر این نوع تفکر را ممکن می‌سازند. آنها دقیقاً ظرفیت مناسبی برای نظارت بر سایت‌های کوچک هستند. شما قابلیت زنگ هشدار مورد نیاز خود را بدون صرف هزینه گزافی برای ظرفیت آلارم که هرگز از آن استفاده نخواهید کرد، دریافت می‌کنید.

2. RTU‌های متوسط:

واحدهای هشدار از راه دور متوسط حدود 32 آلارم گسسته، 8 آلارم آنالوگ و رله کنترل دارند. آنها برای سوئیچ‌های راه دور، یا برای هر سایت دیگری که نیازی به RTU با ظرفیت بالا نیست، نصب شده‌اند، اما شما همچنان به‌عملکردهای پیشرفته‌(مانند سرور ترمینال داخلی) نیاز دارید.

مانند بسیاری از شبکه‌ها، احتمالاً شما سایت‌های «بین ظرفیتی» دارید که دقیقاً کوچک نیستند. اما به‌یک RTU بزرگ با ظرفیتی که هرگز نمی‌توانید استفاده کنید، نیاز ندارند. RTU‌های با اندازه متوسط، دستگاه‌های “درست” برای این نوع سناریوها هستند.

3. RTU با اندازه بزرگ:

واحدهای هشدار راه‌دور بزرگ دارای حدود 96 تا 1824 آلارم گسسته، 48 تا 864 آلارم آنالوگ و 32 تا 576 هستند. این RTU‌ها برای دفاتر مرکزی، هاب‌های منطقه‌ای یا هر نوع شبکه دیگری که در حال حاضر نیاز به‌پوشش هشدار متراکم دارند، مناسب هستند.

 

حتما بخوانید:

آلارم یونیت چیست؟

آشنایی با انواع پی ال سی  (PLC)

مانیتورینگ و کنترل خطوط تولید (مانیتورینگ صنعتی)

 

کاربردهای RTU ها:

در ادامه به عملکردهای نظارت از راه دور اشاره می‌کنیم:

 • نفت و گاز (سکوهای دریایی، چاه‌های نفت خشکی، ایستگاه‌های پمپاژ روی خطوط لوله)
 • شبکه‌های ایستگاه‌های پمپ (جمع آوری فاضلاب، یا برای تامین آب)
 • سیستم‌های پایش محیطی (آلودگی، کیفیت هوا، پایش انتشار گازهای گلخانه‌ای)
 • سایت‌های معدن
 • تجهیزات ترافیک هوایی مانند وسایل کمک ناوبری (DVOR، DME، ILS و GP)

نظارت و کنترل از راه دور عملکردها و ابزار دقیق برای:

 • هیدروگرافیک ( آبرسانی، مخازن، سیستم‌های فاضلاب)
 • شبکه‌های انتقال برق و تجهیزات مرتبط
 • شبکه‌های گاز طبیعی و تجهیزات مرتبط
 • آژیرهای هشدار در فضای باز

کاربرد RTU

چگونه اندازه مناسب RTU را برای نیازهای خود تعیین کنید؟

اکثر RTU‌ها به کانال‌های ورودی (که به آنها نقاط هشدار نیز گفته می‌شود) برای سنجش، کانال‌های خروجی برای کنترل، نشانه‌های صوتی/بصری برای آلارم‌ها و درگاه‌های ارتباطی مجهز هستند. اگر ظرفیت کافی برای پوشش هر چیزی را که می‌خواهید نظارت کنید ندارید، دید شبکه‌خوبی نخواهید داشت. به‌همین دلیل بسیار مهم است که بدرستی محاسبه‌کنید که به‌چند نقطه زنگ هشدار نیاز دارید.

برای انتخاب صحیح ظرفیت نظارت بر زنگ برای نیازهای خود، هر نوع سایت راه دور در شبکه را بررسی کرده و تعداد کل موارد زیر را تعیین کنید:

 • آلارم‌های گسسته – که به آنها بسته شدن تماس یا ورودی‌های دیجیتال نیز گفته می‌شود.
 • مقادیر یا حسگرهای آنالوگ مانند دما، رطوبت، جریان جریان و… .
 • دستگاه‌هایی که باید از راه‌دور با رله‌های کنترل کار کنید.

در نگاه اول، بررسی سایت از راه‌دور شما می‌تواند نشان دهد که شما نیاز به‌نظارت بر چند آلارم محیطی اولیه یا چند قطعه تجهیزات دارید. بنابراین ممکن است فکر کنید که بدنبال سیستمی هستید که بتواند حدود 6 نقطه‌هشدار را نظارت کند.

 

حتما بخوانید:

 معرفی انواع اچ ام آی (HMI) 

اچ ام آی (HMI) چیست؟ مزایا و کاربرد آن

 

آیا دستگاه RTU کافی است؟

بیایید نگاهی به‌عناصر سایت‌های راه‌دور که نیاز به نظارت دارند بیندازیم. شناسایی این عناصر به‌شما کمک می‌کند تا نیازهای نظارت از راه‌دور سایت خود را برنامه‌ریزی کنید. همچنین، به‌شما کمک می‌کند RTU مناسب را برای سناریوی خاص خود انتخاب کنید.

1. آلارم‌های گسسته:

همانطور که قبلاً گفتیم، بسته‌های تماسی بعنوان ورودی‌های هشدار، آلارم‌های گسسته یا ورودی‌های دیجیتال شناخته می‌شوند. نقاط هشدار گسسته آنهایی هستند که می‌توانند بر حسب «روشن/خاموش»، «باز/بسته» یا «بله/خیر» اندازه‌گیری شوند. هنگامی که بدنبال یک RTU مناسب هستید، اولین قدم شما این خواهد بود که تعیین کنید به‌چند نقطه هشدار گسسته در سایت خود نیاز دارید. اینها ورودی‌های روشن/خاموش باینری ساده هستند که می‌توانید تقریباً برای نظارت بر هرچیزی از آنها استفاده کنید.

در ادامه مواردی را می‌بینیم که معمولاً بعنوان هشدارهای گسسته نظارت می‌شوند:

آلارم‌های نفوذ:

هشدارهای نفوذ باز یا بسته بودن درها، پنجره‌ها و سایر نقاط دسترسی را کنترل می‌کنند. سیستم‌های نظارتی پیشرفته‌تر همچنین به‌شما این امکان را می‌دهند که دسترسی درب به‌سایت‌های راه‌دور خود را کنترل کنید. بعنوان مثال، برخی از سیستم‌ها به‌شما امکان می‌دهند تعیین کنید که چه‌کسی، چه‌زمانی و از کدام در می‌تواند وارد شود.

چراغ‌های کنترلی:

اگر سایت راه دور شما دارای چراغ‌هایی است که به‌هواپیما در مورد حضور آن هشدار می‌دهد، مطمئناً باید مطمئن شوید که این چراغ‌ها را با یک سیستم خودکار کنترل می‌کنید. کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) و اداره هوانوردی فدرال (FAA) قوانین و مقررات زیادی در مورد نظارت بر نور برج دارند که‌باید از آنها آگاه باشید.

خرابی تجهیزات:

بسیاری از عناصر شبکه دارای نوعی بسته‌شدن تماس هستند که نشان می‌دهد دستگاه در چه‌وضعیتی است (بحرانی، اصلی، فرعی). بدیهی است که این از فروشنده‌ای به‌فروشنده دیگر بسیار متفاوت است. با سیستم نظارت از راه‌دور مناسب، می‌توانید توضیحات متنی را به‌این آلارم‌ها اختصاص دهید که مطابق با تعاریف فروشنده‌تجهیزات باشد.

نظارت بر تجهیزات چند فروشنده خود با استفاده از یک رابط واحد مطمئناً کار همه را کمی آسانتر می‌کند و در عین حال دید شبکه شما را افزایش می‌دهد.

آلارم‌های محیطی:

اینها اغلب می‌توانند بحرانی‌ترین آلارم‌ها در تاسیسات باشند. دو آلارم محیطی گسسته اصلی که نظارت می‌شوند عبارتند از سیل و تشخیص آتش سوزی. بسیاری از اپراتورهای سایت از راه‌دور با افزودن دوربین سایت به‌سیستم نظارتی خود، دید خود را افزایش می‌دهند. هیچ چیز مانند تایید بصری قبل از هدایت منابع به‌مشکلی که در نهایت یک حسگر معیوب است وجود ندارد.

2. آلارم‌های آنالوگ:

ورودی‌های آلارم آنالوگ بر خلاف آلارم‌های گسسته روشن/خاموش معمولاً محدوده‌ای از مقادیر را اندازه‌گیری می‌کنند. یک مثال رایج از کاربردهای آنالوگ، اندازه‌گیری دما است. اگر مقادیر آلارم آنالوگ برای اندازه‌گیری دارید، باید آستانه‌هایی را که سیستم نظارتی شما در آن اقدام می‌کند، تعیین کنید.

بعنوان مثال، فرض کنید در حال اندازه‌گیری دمای یک سایت راه‌دور هستید. دمای ساختمان بین 10 تا 120 درجه فارنهایت است. در شرایط عادی سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان دما را در محدوده قابل قبولی نگه‌می‌دارد. برای استفاده از چندین مقدار آنالوگ، ممکن است 4 مقدار آستانه متفاوت تنظیم کنید، مانند:

 • هنگامی که دما زیر 30 درجه است، به‌یک تکنسین اطلاع داده و مرکز عملیات شبکه‌(NOC) را مطلع کنید. مقداری به‌این پایین ممکن است نشان دهد که بخاری اصلا کار نمی‌کند.
 • هنگامی که دما زیر 50 درجه است، NOC را مطلع کنید. این ممکن است نشان دهد که بخاری به‌درستی کار نمی‌کند.
 • هنگامی که دما بالاتر از 80 درجه است، NOC را مطلع کنید. این ممکن است نشان دهد که‌واحد تهویه مطبوع بدرستی کار نمی‌کند.
 • هنگامی که دما بالاتر از 100 درجه است، به‌تکنسین و NOC اطلاع دهید و همچنین یک دریچه را باز کنید. این ممکن است نشان دهنده‌این باشد که واحد تهویه مطبوع اصلاً کار نمی‌کند.

با این حال، به‌یاد داشته‌باشید که برای بدست آوردن این سطح از دید دقیق، باید بدنبال یک سیستم نظارتی باشید که بتواند حداقل چهار مقدار آستانه آنالوگ جداگانه‌را بپذیرد.

3. رله‌های کنترل:

RTU شما داده‌های زیادی را با ورودی‌های گسسته، آنالوگ و دیگر تخصصی خود جمع‌آوری می‌کند و این به ایجاد آگاهی موقعیتی شما از یک مکان راه‌دور که ممکن است صدها یا هزاران مایل دورتر باشد کمک می‌کند. گاهی اوقات متوجه می‌شوید که باید اقدام کنید.

تصور کنید که در یک سایت دچار قطع برق تجاری شده‌اید. شما از راه دور شاهد کاهش سطح باتری پشتیبان خود هستید و زمان روشن کردن آن ژنراتور فرا رسیده‌است. اگر رله‌های کنترلی در RTU خود ندارید، نمی‌توانید ژنراتوری را روشن کنید که سیگنال فعال‌سازی استاندارد 5 VDC را می‌پذیرد. تصور کنید چقدر احمقانه خواهد بود که فقط یک سوئیچ را به یک سایت از راه‌دور برانید. به‌همین دلیل است که اکثر RTU‌های مدرن دارای خروجی رله کنترل هستند. با آنها می‌توانید تقریباً هر قطعه ای از تجهیزات را از راه دور فعال کنید.

فراموش نکنید که رشد آینده را در نظر بگیرید!

هنگامی که اهداف نظارت بر شبکه‌فعلی و بلندمدت خود را مشخص کردید، RTU را انتخاب کنید که نیازهای فعلی شما را برآورده‌کند و برای رفع نیازهای آینده شما گسترش یابد. این به این معنی است که هنگام انتخاب RTU، مهم است که فضایی برای رشد آینده در نظر بگیرید – اما در حد معقول. بنابراین، ضروری است که نیازهای دنیای واقعی خود را بدقت اندازه‌گیری کنید، سپس مقدار صحیح را برای پیش‌بینی رشد آینده اضافه‌کنید. به این ترتیب از ظرفیت کمتری نسبت به‌آنچه نیاز دارید جلوگیری می‌کنید.

از سوی دیگر، همچنین مهم است که مطمئن شوید پول بودجه خود را برای ظرفیتی که هرگز نمی‌توانید استفاده کنید هدر نمی‌دهید. بنابراین، برای اکثر شرکت‌ها، کمک هزینه مناسب برای رشد آتی، 15 درصد بیشتر از نیاز فعلی محاسبه‌شده آنهاست.

انواع RTU

حتما بخوانید:

تفاوت PLC و DCS چیست؟

سیستم DCS (کنتر توزیع شده) چیست؟

 

کدام نوع RTU برای شما مناسب است؟

مهم نیست که چه اندازه سایتی نیاز به نظارت دارد، می‌توانید یک سیستم کنترل از راه دور پیدا کنید که پوشش کامل و مقرون به‌صرفه را ارائه دهد. گزینه‌های توسعه آسان به‌شما امکان می‌دهد با رشد شبکه خود، ظرفیت نظارت بیشتری را اضافه کنید.

نکته اصلی این است که شما می‌توانید با انتخاب ریموت‌هایی با ظرفیت مناسب برای اندازه سایت خود، سایت‌های راه دور خود را بطور موثرتری نظارت کنید. برای سایت‌های کوچکتر، انتخاب یک RTU با ظرفیت سبک باعث صرفه جویی در هزینه خرید بیشتر از نیاز شما می‌شود.

برای سایت‌های بزرگتر، باید مطمئن باشید که ظرفیت کافی برای پوشش تمام تجهیزات خود را دارید. ما به صدها مشتری کمک کرده ایم تا به راه حل مناسب خود دست یابند. و می‌دانیم که گاهی اوقات ممکن است به کمک یک متخصص برای در نظر گرفتن مواردی که حتی نمی‌دانستید می‌توانید نظارت کنید، نیاز داشته‌باشید.

 

جمع بندی:

در مقاله امروز سپیانی به RTU‌ها پرداختیم. ابتدا به انواع RTU اشاره‌کردیم و سپس به کاربردهای آنها در صنایع مختلف پرداختیم. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوال یا ابهامی در رابطه با RTU‌ها دارید می‌توانید بصورت رایگان از مشاوره متخصصین سپیانی کمک بگیرید. همچنین برای خرید دستگاه‌های ذکر شده و دیگر تجهیزات لازم و آگاهی از قیمت و مشخصات فنی آنها می‌توانید به بخش فروشگاه ما مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر همین الان از طریق واتس‌اپ با ما در تماس باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *