تعمیر و نگهداری, هیدرولیک

تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک

تعمیر تجهیزات هیدرولیک

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک

اگرچه سیستم‌های هیدرولیک مزایای زیادی دارند، بسیاری از سازمان‌ها به دلیل نشتی و نیازهای تعمیر و نگهداری زیاد از آنها استفاده نمی‌کنند. خوشبختانه، تعمیر و نگهداری هیدرولیک بصورت منظم می‌تواند زمان خرابی را به حداقل برساند و در عین حال از بسیاری از مشکلات از جمله نشت جلوگیری کند. به هر حال، اگر یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه کامل دارید. استانداردهای نگهداری هیدرولیک چندان دشوار نیستند. مقاله امروز سپیانی را دنبال کنید تا یاد بگیرید که چگونه موفقیت برنامه تعمیر و نگهداری هیدرولیک خود را بسنجید، لیست وظایف نگهداری پیشگیرانه را تنظیم کنید و نگهداری مایعات هیدرولیک خود را اندازه گیری کنید.

تعمیر تجهیزات

مطالب مرتبط:

سیستم هیدرولیک چیست؟

آکامولاتور چیست؟ کاربرد آن

معرفی انواع تجهیزات هیدرولیک

 

مهم ترین سوالاتی که قبل از شروع باید از خود بپرسید:

قبل از اینکه به سراغ بهترین روش‌های نگهداری هیدرولیک برویم، با پرسیدن چند سوال ساده از خود شروع کنید:

حجم کار روی سیستم هیدرولیک من چقدر است؟

آیا حداکثر دبی و سطوح فشار سیستم هیدرولیک من از 70 درصد بیشتر است؟

پارامترهای عملیاتی سیستم چیست؟ آیا منطقه ای که تجهیزات من در آن قرار دارد به طور کلی گرم و ناپاک است؟

مشخصات هر قطعه از تجهیزات هیدرولیک از نظر نگهداری پیشگیرانه از سوی سازندگان تجهیزات چیست؟

آلودگی سیال هیدرولیک و ذرات ISO باید چه مشخصاتی را برای تولیدکنندگان اجزای سیستم هیدرولیک داشته باشد؟

تولیدکنندگان فیلتر باید چه استانداردهایی را رعایت کنند؟

آیا تاریخچه نگهداری قبلی قابل دسترسی است؟ اگر چنین است، این تاریخچه چیست؟

انواع تجهیزات هیدرولیک

انواع تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک

در این مقاله به سه نوع تعمیر و نگهداری هیدرولیک پرداخته شده:

 • تعمیر و نگهداری واکنشی (RM)
 • نگهداری پیشگیرانه (PM)
 • تعمیر و نگهداری پیش بینی (PdM)

سه دسته اصلی تعمیر و نگهداری هیدرولیک هستند.

 

حتما بخوانید: تعمیر و نگهداری خطوط تولید 

 

تعمیر و نگهداری واکنشی:

تعمیر و نگهداری واکنشی اغلب بعنوان تعمیر و نگهداری خرابی شناخته می‌شود. به‌تعمیراتی اطلاق می‌شود که در تجهیزات از قبل خراب شده است. تعمیر و نگهداری منظم تجهیزات بعنوان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه شناخته‌می‌شود و برای جلوگیری از خرابی آن انجام می‌شود. یک برنامه نگهداری پیشگیرانه برای انجام تعمیرات پیشگیرانه استفاده می‌شود.

تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده:

 تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده بعنوان تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط نیز شناخته می‌شود. از دستگاه‌های حسگر برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به سیستم و اجزای آن استفاده می‌کند و به کارکنان هشدار می‌دهد تا در صورت لزوم تعمیر و نگهداری را انجام دهند. این هنوز در بازار جدید است و به دلیل هزینه‌های بالا و محدودیت‌های فنی زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

برنامه نگهداری پیشگیرانه:

شرایط عملیاتی و مشخصات سازنده برای هر جزء و سیستم بطور کلی برنامه نگهداری پیشگیرانه را تعیین می‌کند. شما باید با مستندسازی یا به‌روزرسانی مراحل هر کار تعمیر و نگهداری پیشگیرانه شروع کنید. حتی اگر یک کسب و کار کوچک را بدون تکنسین تعمیر و نگهداری کارمندان اداره می‌کنید، توصیه می‌کنیم یک سوابق مستند از برنامه نگهداری پیشگیرانه داشته باشید. همه پرسنل تعمیر و نگهداری باید با پروتکل‌های تعمیر و نگهداری که بطور خاص برای شرکت شما ایجاد شده‌اند آشنا باشند، درک کنند و به آنها پایبند باشند.

 

حتما بخوانید: اهمیت تعمیر و نگهداری خط تولید

 

بهترین روش‌های نگهداری مایعات هیدرولیک:

شما باید به نگهداری و تصفیه سیال هیدرولیک توجه بیشتری داشته‌باشید. زیرا ماشین‌های هیدرولیک توسط سیستم هیدرولیک تغذیه می‌شوند. سیال هیدرولیک اهداف مختلفی دارد. از جمله به‌حداقل رساندن سایش و پارگی، کاهش اصطکاک، دفع گرما، محافظت در برابر خوردگی و رسوبات، و پاک کردن کثیفی و زباله از سیستم. تخریب سیال هیدرولیک اغلب در اثر گرمای بیش از حد سیستم، آلودگی سیستم و محیط کاری ناپاک ایجاد می‌شود. در نتیجه، برای مراقبت از مایع هیدرولیک باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • از داغ شدن بیش از حد سیستم هیدرولیک جلوگیری کنید. سیال هیدرولیک بافشار از طریق پمپ‌ها، لوله‌ها و شیرهای کمکی عبور می‌کند، گرم می‌شود. اگر دمای سیستم خیلی پایین باشد، ممکن است خرابی در پمپ ایجاد شود زیرا تراکم در مخزن شروع می‌شود. از طرف دیگر، اکسیداسیون که منجر به‌رسوب لاک و لجن می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که دما خیلی بالا باشد.
 • اکثر سیستم‌های هیدرولیک بین 110 تا 150 درجه فارنهایت کار می‌کنند، اما سیستم‌های هیدرولیک متحرک می‌توانند تا 250 درجه فارنهایت کار کنند. اگر از سیال هیدرولیک حاوی آب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که دمای آن بالای 140 درجه فارنهایت باقی بماند تا از تبخیر آب سیال جلوگیری شود. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، بازرسی‌های معمولی از نمای بیرونی مخزن و خنک کننده روغن انجام دهید.
 • با حفظ خلوص سیستم درب مخزن، خطوط تخلیه، و روزنه‌های پر کننده هوا را همیشه تمیز نگه‌دارید تا از آلودگی سیستم توسط خاک، آب یا زباله‌های فلزی جلوگیری شود.
 • سیال را تمیز کنید و روغن را مرتباً از نظر ناخالصی بررسی کنید. سیال هیدرولیک را در ظروف مناسب در یک منطقه تمیز نگهداری کنید. قبل از افزودن مایع هیدرولیک، درپوش پرکننده را تمیز کنید. فیلترهای سیال را بطور مرتب بررسی و تعویض کنید. برای به‌دست آوردن نتایج بهتر، از فیلترهای قابل حمل برای فیلتر روغن اضافه شده به‌سیستم استفاده کنید.

 

لیست وظایف نگهداری پیشگیرانه هیدرولیک:

بعنوان یک قاعده کلی، تکنسین یا اپراتور تجهیزات باید تجهیزات را بصورت هفتگی بررسی کند تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود. وظایف زیر باید در لیست نگهداری پیشگیرانه هفتگی معمولی باشند. اما الزامی نیستند:

 • سطح سیال هیدرولیک را بررسی کنید. درصورت لزوم، مایع هیدرولیک با همان مارک و درجه ویسکوزیته را با استفاده از فیلترهای قابل حمل اضافه کنید.
 • قرائت نشانگرهای فیلتر برگشت/فشار/هیدرولیک و گیج فشار را بررسی کنید.
 • رنگ، بو و هرگونه نشانه آشکار آلودگی در سیال هیدرولیک را بررسی کنید.
 • با استفاده از یک دماسنج مادون قرمز، چه داخلی و چه نقطه‌ای، دمای سیستم را بررسی کنید. 
 • داخل مخزن هیدرولیک را برای هر گونه نشانه‌ای از هوادهی بررسی کنید. با چراغ قوه به شلنگ پرکننده نگاه کنید تا شواهدی از کف یا گرداب‌های ریز وجود داشته باشد. بازرسی منظم مخزن بسیار مهم است زیرا هوادهی می‌تواند نشان دهنده نشتی خط مکش یا بد مهر و موم شفت باشد.
 • نشتی و فرسودگی در شیلنگ‌های هیدرولیک، لوله‌ها و اتصالات را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که سیال هیدرولیک در داخل سیستم گرم می‌شود و بسیار سمی است، هرگونه نشتی هم برای محیط زیست و هم برای ایمنی انسان به‌خطر می‌افتد. اگر سطح سیال خیلی پایین بیاید، سیستم با ظرفیت کاهش یافته‌کار می‌کند و بیش از حد گرم می‌شود.
 • گرمای بیش از حد در شیرهای تناسبی/ سروو را بررسی کنید. هنگامی که دما بالا باشد شیر گیر می‌کند.
 • با گوش دادن به آن، پمپ را برای هر گونه صداهای عجیب و غریب بررسی کنید. تشکیل رسوب می‌تواند علت آن صداها باشد. هوایی که در نواحی با فشار نسبتا کم در اطراف پروانه جمع می‌شود باعث ایجاد حفره می‌شود که تولید حباب یا به اصطلاح حفره در سیال هیدرولیک است. 
 • از یک دماسنج مادون قرمز دستی برای جستجوی نقاط داغ در موتور محرک الکتریکی استفاده کنید.

 

پیگیری موفقیت برنامه تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک

برای سنجش اثربخشی یک برنامه تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک، باید به سه معیار اساسی زیر توجه داشته باشید:

 • نظارت بر خرابی
 • محاسبه هزینه‌های خرابی در زمان خرابی
 • تست سیال هیدرولیک

بیایید روی هر یک از آنها بطور جداگانه تمرکز کنیم. حتی اگر تمام کارهای موجود در لیست ما را برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه انجام داده باشید. دستگاه با این وجود دچار مشکل شده‌است. ببینیم چطور تأثیر قطعی این امر را اکنون که رخ داده بر شرکت خود ارزیابی کنید.

ابتدا مشخص کنید کدام قسمت از سیستم هیدرولیک خراب شده است. پس از آن، ببینید چه اشتباهی رخ داده است. هر چیزی از فرسودگی و پارگی مرتبط با افزایش سن گرفته تا اجزای ناهموار می‌تواند علت باشد. در نهایت، تأیید کنید که این مؤلفه تغییر کرده یا تعمیر شده است، و با تیم صحبت کنید که آیا می‌توان از خرابی جلوگیری کرد یا خیر.

محاسبه هزینه‌های خرابی بعد از رفع مشکل سیستم انجام می‌شود. برای دستیابی به این هدف، هزینه‌های نیروی کار، درآمد از دست رفته ناشی از عدم استفاده از تجهیزات، و هزینه‌های تعویض یا تعمیر قطعات را اضافه کنید.

سیال هیدرولیک را برای ناخالصی‌ها، مانند فلزات و آب، بعنوان فاز نهایی تجزیه و تحلیل کنید. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های تشخیصی آنالیز سیال است که داده‌هایی را در مورد عملکرد فیلتر و همچنین نشت‌های داخلی و زباله‌های سایش ارائه می‌دهد. خوشبختانه با مطالعه سیال می‌توان تا 80 درصد از مشکلات هیدرولیکی جلوگیری کرد.

 

حتما بخوانید:

انواع پمپ های صنعتی

صافی و فیلتر هیدرولیک چیست؟

محرک هیدرولیک چیست؟ کاربرد آن

 

خرابی ابزار هیدرولیک:

اگر در بخش تعمیر ابزار هیدرولیک کار می‌کنید، از میزان خرابی مکرر آن آگاه هستید. وقتی ماشین آلات شما خراب می‌شود و شغل خود را از دست می‌دهید، می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. ساده ترین روش برای جلوگیری از خرابی ابزار هیدرولیک، حفظ یک سیستم تمیز و بدون درهم و برهم است. برای انجام این کار، تجهیزات را تمیز نگه دارید، از فیلترهای هوا استفاده کنید و بطور دوره ای شلنگ‌ها را از نظر ترک یا نشتی بررسی کنید. پمپ یا شلنگ شما ممکن است در صورت انباشته شدن زباله در داخل آنها دچار آسیب داخلی شود که در نهایت می‌تواند باعث خرابی شود.

 

تعمیرات تجهیزات هیدرولیک:

وقتی ابزارهای شما خراب می‌شوند، ممکن است نیاز به تعمیرات مختلفی داشته‌باشید تا دوباره کار کنند. تعمیر ابزارهای هیدرولیک می‌تواند اشکال مختلفی داشته‌باشد. چند نمونه عبارتند از:

 • آب بندی نشتی با اپوکسی یا درزگیر
 • تعویض مهر و موم‌های قدیمی
 • تعمیر پمپ‌ها یا شیرهای آسیب دیده
 • تعویض شیلنگ‌ها یا اتصالات شکسته شده

اینها تعدادی از انواع تعمیر و نگهداری هستند که ابزارهای هیدرولیک شما ممکن است به آنها نیاز داشته باشند. شرکت‌های تعمیر گاهی اوقات ممکن است قطعات اضافی نیز داشته‌باشند که می‌توانند پس از اتمام تعمیرات در اختیار شما قرار دهند. اگر یک ابزار هیدرولیک خراب شود، ممکن است همچنان بتوانید برخی از مشکلات را در محل کار برطرف کنید.

 

انواع روش‌های تعمیر سیلندر (جک) هیدرولیک

انواع مختلفی از تعمیر سیلندر هیدرولیک وجود دارد که در ادامه این مقاله آنها را مرور می‌کنیم:

 

مطلب مرتبط: سیلندر (جک) هیدرولیکی چیست؟

 

مهر و موم پیستون:

کاسه نمد پیستون در صورت تاب برداشتن، فرسایش یا عدم وجود آن ممکن است معیوب شود، و این معمولاً چیزی است که باعث می‌شود بشکه بیش از حد بزرگ شود یا در حین کار پیستون برآمدگی ایجاد شود. بشکه یا سیلندر باید در این مرحله تعویض شود. در حالی که اگر فقط کاسه نمد پیستون را تعویض کنید و نه بشکه، تعمیر آن ساده تر است، این تنها یک راه حل موقت است. بعداً نگهداری بیشتری لازم خواهد بود.

مهر و موم میله:

سایش بیش از حد بر روی بوش راهنما یا میله پیچ خورده نیز می‌تواند منجر به انحراف مهر و موم میله شود. در نتیجه، وزن میله به مهر و موم فشار می‌آورد و منجر به شکست می‌شود. دوباره تعمیر تنها در صورتی موقتی خواهد بود که مهر و موم میله را بدون تشخیص و رفع مشکلات اساسی تعویض کنید.

میله:

اغلب اوقات، با نگاه‌کردن به‌کروم روی آن، میله خم شده‌است! اگر از یک طرف بدرخشد و از طرف دیگر مات باشد یعنی میله خم شده‌است. هنگام تثبیت سیلندر، صاف بودن میله باید دائماً بررسی شود. می‌توان از پرس برای صاف کردن میله‌های خم شده استفاده کرد. اگرچه در این فرآیند می‌توان از روکش کروم سخت محافظت کرد، اما در صورت خراب شدن کروم، باید سیلندر کامل تعویض شود یا باید دوباره‌کروم شود. اثربخشی و طول عمر مهر و موم میله‌توسط یک سطح کروم آسیب دیده‌کاهش می‌یابد. اگر میله فقط چند حلقه‌ریز دارد، می‌توانید آنها را با یک تکه کاغذ سنباده خوب جلا دهید.

پیستون:

هنگامی که در کاربردهای سبک استفاده می‌شود، پیستون‌های داخل سیلندرها از چدن یا آلومینیوم ساخته شده‌اند و دائماً در تماس مستقیم با سوراخ سیلندر هستند. تا زمانی که قطر سوراخ اسمی از حداقل قطر پیستون تجاوز نکند، مقداری خراش روی سطح بیرونی پیستون خطری برای عملکرد سیلندر ایجاد نمی‌کند. یک میکرومتر ابزار مفیدی برای بررسی طول خواهد بود.

 

حتما بخوانید:

هیدروموتور (موتور هیدرولیک) چیست؟

 تعمیر و نگهداری پمپ هیدرولیک رکسروت

توجه: گروه صنعتی سپیانی در زمینه ساخت، تعمیر و نگهداری تجهیزات هیدرولیک فعالیتی ندارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *