خطوط تولید, صنایع غذایی

سپراتور (Separator) چیست؟

سپراتور چیست؟

سپراتور (تعمیر، نگهداری و بهینه سازی)

سپراتور در لغت به معنای جدا کننده میباشد. این کلمه که در اصل انگلیسی است در واقع یک سیستم جداکننده به حساب می آید که در ساختار آن از فیلتراسیون استفاده شده باشد. این تجهیزات برای جدا کردن روغن و آب و هوا و سایر ذرات ریز و درشت از هم به کار برده می شود. برای تهیه کردن پودر های میکرونیزه با مش های بالاتر در صنایع تولیدی نیز از این دستگاه ها استفاده می گردد. انواع مختلفی از این دستگاه ها وجود دارد که برای پودر هایی مثل بنتونیت و گچ و پیگمنت و کربنات کلسیم مورد استفاده قرار می گیرند. سپراتور یکی از تجهیزاتی است که برای راه اندازی برخی از خطوط تولید مثل خط تولید پنیر کاربرد زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تا انتهای مقاله ی حاضر، همراه باشید.

حتما بخوانید:

اتوماسیون صنعتی کارخانه چیست؟

آشنایی با انواع یونیت دریافت شیر خام

 

شیوه کار سپراتور به چه صورت است؟

روش کار این دستگاه به این صورت است که ابتدا پودر ها وارد دستگاه می شود. سپس یک یا چند فن شروع به چرخش می کنند. ذرات ریز و درشت پودر در معرض باد تولید شده قرار می گیرند. ذرات ریز تر که از نظر وزنی سبک تر هستند به چرخش در می آیند. شکاف هایی با فواصل مشخص وجود دارند که از طریق مکش این ذرات را به داخل خود کشیده و به بگ فیلتر وارد می کنند.

این شکاف ها به منظور جدا کردن مواد تعبیه شده اند. نیرویی که باعث این چرخش می شود از طریق دینام به تسمه ها وارد می شود. با توجه به موادی که مورد نظر است نیروی وارده تنظیم خواهد شد. مقدار این نیرو از موارد بسیار مهم و حساس می باشد. کمی بیشتر یا کمی کمتر موجب خواهد شد ذرات درشت تر یا ریز تر از طریق درز های گفته شده وارد بگ فیلتر شوند. هوای مورد نیاز نیز توسط الکتروموتور تعیین می شود.

مطالب مرتبط:

الکتروموتور چیست؟ انواع آن

معرفی انواع آبمیوه گیر صنعتی

 

انواع سپراتور کدام است؟

این تجهیزات از تقسیم بندی های مختلفی برخوردارند. این تقسیم بندی ها با توجه به عملکرد یا ساختار و حتی کارایی آنها متفاوت خواهد بود. در ادامه به بیان انواع این گروه بندی ها می پردازیم. سپراتور با توجه به نوع عملکردشان به دو نوع مختلف دسته بندی می شوند.

 1. سپراتور مستقل: این نوع تنها یک بخش برای جداسازی محصول نهایی را دارد.
 2. سپراتور مدار سایش: این نوع در یک مدار قرار می گیرد و پس از آنکه آسیاب مواد را ریز کرد تجهیز آن را به دو قسمت تقسیم کرده و یک بخش محصول نهایی و بخش دیگر دوباره به آسیاب بر می گردد.

با این تقسیم بندی سپراتور ها دارای انواعی هستند که به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

سپراتور توربوپلکس

راندمان این دستگاه بالای 99 درصد است و به منظور حذف کردن زباله های غذایی با ارزش از بسته بندی های آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. از توربو سپراتور ها به صورت خشک و یا مرطوب می توان استفاده نمود.

سپراتور سیرکوپلکس

مواد کوچکی در مقیاس 5 میلی متر تا 5 میکرون را از این طریق میتوان جدا سازی نمود. موادی مانند کود شیمیایی سموم و داروها از جمله مواردی هستند که با نوع سیرکوپلکس جداسازی می شوند. همچنین برای کاهش آلودگی تا حد ممکن قطعاتی از دستگاه که با مواد در تماس قرار می گیرند از جنس استیل استنلس ساخته می شوند.

سپراتور ونتوپلکس

در این نوع بدون جریان هوا عمل جداسازی انجام می شود. برای جداسازی موادی با سایز 45 تا 300 میکرومتر از این نوع دستگاه استفاده می شود. مواد منفجره و چسبنده از این دست مواد هستند.

سپراتور هوایی

این نوع برای جدا کردن هوای درون آب مورد استفاده می گیرد. مناسب ترین مکان برای قرار دادن این نوع از سپراتور جایی است که فشار هوا کم و دمای آب بالا باشد. علت این کار آن است که حلالیت گازها در شرایط گفته شده در کمترین میزان خود قرار خواهد گرفت. پس راحت تر جدا می شوند.

حتما بخوانید:

انواع دستگاه کره‌گیر صنعتی

تجهیزات و دستگاه های خطوط تولید لبنیات

 

انواع سپراتور از نظر کاربردی

انواع سپراتور

حتما بخوانید:

خط تولید بستنی از صفر تا صد

انواع دستگاه خامه‌گیر صنعتی

 

سپراتور کلاسیفر

این تجهیز با کمک نیروی گریز از مرکز و تاثیر جاذبه بر ذرات کار می کند. کلاسیفایرها سه نسل مختلف دارند که در این میان نوع هوایی در آن ها از بیشترین راندمان برای جدا کردن نرمه از زبره برخوردار است.

سپراتورهای دینامیکی

این نوع قدرت جداکنندگی بالایی دارد. دانه بندی در این دستگاه رنجی در حدود 30 لی 100 میکرون دارد. از این دستگاه در صنایعی همچون سیمان و گچ و کشاورزی استفاده می شود.

سپراتور مغناطیسی و مخروطی

این نوع از سپراتور برای جذب کردن ذرات آهن طراحی و ساخته شده است. دستگاه از یک مگنت مخروطی و محفظه ساخته شده و بر مبنای قطر کانال ورودی و دانه بندی طراحی می شوند. یکی از اصلی ترین ویژگی های نوع مغناطیسی مخروطی عدم نیاز به اپراتور می باشد. همچنین در صنایعی از قبیل آرد و مواد غذایی و تولید خوراک دام کاربرد دارد.

حتما بخونید: تفاوت پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون چیست؟

 

کاربرد سپراتورها در بخش های مختلف

کاربرد سپراتور در صنعت سیمان

این تجهیزات در صنعت سیمان به همراه آسیاب ها مورد استفاده واقع می شوند. آسیاب های گلوله ای به کار رفته در صنعت سیمان دارای انواع مختلفی هستند که سپراتور نیز بخش غیر قابل جدا شدنی آن است. در واقع سیمان های تولید شده پیش از ان که برای ذخیره شده وارد سیلو شوند باید از سپراتورها عبور کنند. با این کار ذرات درشت از ریز جدا شده و ذرات درشت برای آسیاب مجدد به سیستم باز گردانده خواهند شد. این دستگاه ها مورد استفاده در صنعت سیمان عموما از نوع دینامیکی و استاتیکی هستند.

کاربرد سپراتور در خط تولید پنیر

در خط تولید پنیر ازاین تجهیزات استفاده های زیادی می شود. این موارد استفاده شامل زیر میباشد:

 • جدا کردن خامه از شیر
 • استاندارد نمودن چربی شیر
 • تبدیل شیر به دوشیر کم چرب و پر چرب

مطلب مرتبط: صفر تا صد خط تولید پنیر

شیر بعد از خروج از بوگیر به سمت سپراتور هدایت خواهد شد و فرایند جداسازی روی آن انجام می شود. در این بخش از خط تولید پنیر ، شیر روی جام هایی که مخروطی شکل هستند پخش می شود. بعد از آن از طریق نیروی گریز از مرکز جداسازی چربی شیر آغاز می شود. در این مرحله خامه از شیر جدا می شود و بخش زیادی از آن از سپراتور خارج می گردد. سپس برای تولید پنیر از شیر، شیر به مرحله ی هموژنیزاسیون وارد می شود.

کاربرد سپراتور استیل در دیگ های بخار

دیگ بخار در حالت بهینه ی خود بخاری تولید می کند که دارای ضریب خشکی 95 درصد است. چنانچه به هر دلیلی کارایی دیگ بخار با اشکال مواجه شود میزان خشکی بخار تولید شده نیز کاهش خواهد یافت. در این حالت در خط انتقال بخار قسمتی از آن به دلیل تبادل های حرارتی کندانس خواهد شد. آب ناشی از کندانس آب خالص می باشد و بین این آب و آب خروجی از بویلرها تفاوت وجود دارد. هنگامی که آب موجود در کندانس تولید شده باشد از دستگاه ها برای جدا نمودن آب مخلوط با بخار استفاده می گردد. از این طریق ضریب خشکی بخار بالا خواهد رفت. سپراتورهای مورد استفاده در دیگ بخار شامل مواردی که در ادامه آمده میباشد:

 • گردابی
 • انعقادی
 • نوع پره‌ای

کاربرد سپراتور در تصفیه ی روغن

اویل سپراتورها برای جدا سازی روغن از ترکیبات روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع از دستگاه ها روغنی که مبرد دهش می گردد. جدا شده و به کارتر کمپرسور بر میگردد که حدود 95 درصد است. برای انجام این کار از چند شیوه استفاده می شود که در موارد زیر بیان می شوند:

 • استفاده از فیلترهای مخصوص
 • استفاده از نیروی گریز از مرکز
 • تغییر ناگهانی جهت حرکت در تیغه های داخلی

برای تهیه سپراتور متناسب با فعالیت خود می توانید با گروه صنعتی سپیانی که در زمینه ی اتوماسیون صنعتی و راه اندازی خط تولید از پیشتازان این عرصه هستند تماس حاصل نمایید. از دیگر خدمات این گروه با تجربه اتوماسیون صنعتی زیمنس و اتوماسیون صنعتی PLC می باشد. برای آشنایی بیشتر با گروه صنعتی سپیانی و نیز دریافت مشاوره رایگان میتوانید فرم درخواست مشاوره رایگان را کامل نمایید.

فیلتر سپراتور شیر

تعمیر و نگهداری سپراتور

هر یک از تجهیزات صنعتی برای داشتن راندمان و طول عمر بیشتر نیاز به نگهداری های خاصی دارد. سپراتورها نیز از این قاعده ی کلی مستثنی نیستند. همچنین نگهداری اصولی همیشه نسبت به تعمیرات در اولویت است. چرا که اگر نگهداری از تجهیزات به درستی صورت گیرد مزایای زیادی دارد از جمله این مزیت ها:

حتما بخوانید:

تعمیر و نگهداری خطوط تولید لبنیات

اهمیت تعمیر و نگهداری خطوط تولید کارخانجات

 

 • صرفه جویی اقتصادی ناشی از کاهش حجم تعمیرات
 • پیشگیری از تعمیرات ناگهانی و توقف کار
 • تعمیرات با برنامه ریزی انجام می شوند و با کمتریت هزینه همراه خواهند بود.

پس اگر سپراتور ها به درستی نگهداری شوند و فیلترها در مواقع درست و زمان بندی مناسب تعویض شوند می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. از جمله راه کارهایی که به منظور بهینه سازی و تعمیر و نگهداری هر تجهیز صنعتی به ویژه سپراتورها باید در نظر گرفت در ادامه ی مقاله حاضر بیان خواهد شد.

 

راه کارهای نگهداری بهینه از سپراتورها کدام است؟

 

حتما بخوانید: صفر تا 100 خط تولید خامه صبحانه

 

کنترل سپراتورها با نرم افزارهای مخصوص

امروزه پیشرفت های زیادی در زمینه ی نرم افزارهای کاربردی وجود دارد. یکی از انواع این نرم افزارها گروهی است که به تولید کنندگان کمک می کند تا قطعات و تجهیزاتی که در اختیار دارند به درستی و تمام و کمال رصد نمایند. چنانچه تا کنون کارخانه و تجهیزات شما به نرم افزارهای کنترلی مجهز نشده اند پیشنهاد میشود تا برای این امکانات مدرن سرمایه گذاری کرده تا از بسیاری هزینه های غیر قابل پیش بینی جلوگیری به عمل آید. برای مثال این نرم افزارها زمان دقیق تعویض فیلترهای سپراتور را اعلام می کنند.

ثبت نمودن سوابق دستگاه و سپراتور

این مورد به شما کمک می کند تا تمام اطلاعات مربوط به تعمیر و نگهداری سپراتور را در اختیار داشته باشید تا در زمان لزوم به شما در عیب یابی و تشخیص علل مختلف آن کمک کند. روند استهلاک یک دستگاه بدون وجود این اطلاعات مفید سرعت پیدا خواهد کرد.

استفاده از تجهیزات مدرن برای نظافت

تجهیزات نظافتی مدرن علاوه بر اینکه به شکل دقیق و کاملی به نظافت دستگاه ها خواهد پرداخت بلکه هیچ گونه آسیبی نیز از سوی این تجهیزات نظافتی متوجه دستگاه ها نخواهد شد. راهی دیگر برای افزایش بهره وری و نیز بهینه سازی سپراتور ها، آموزش اپراتور هایی است که با آن در ارتباط هستند. این دوره های آموزشی چه در بخش کارایی و چه نگهداری و نظافت می تواند به بالا رفتن راندمان کلی کار منجر شود. بنابراین نباید بی توجه از کنار آن عبور کرد.

چنانچه به دنبال گروهی هستید که تمام خدمات مورد نیاز شما اعم از مشاوره و راه اندازی خط تولید تا تهیه و تجهیز اتوماسیون های صنعتی و نیز تعمیر و نگهداری از این تجهیزات را به طور حرفه ای و تخصصی ارائه دهد، گروه صنعتی سپیانی را به یاد داشته باشید. در کنار این گروه با تجربه و کاربلد تمام امور مربوط به اتوماسیون صنعتی شما به آسانی و اطمینان انجام خواهد شد.

حتما بخوانید:

قیمت خط تولید لبنیات

تعمیر و نگهداری دستگاه فنل میکسر

تعمیر و نگهداری خط تولید شیر پاستوریزه

 

کلام پایانی

سپراتور ها که در واقع دستگاه های جدا کننده به حساب می آیند در بسیاری از صنایع و کاربری های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات از اجزای گوناگون تشکیل شده اند که هر کدام بسته به نوع کار و سیستم، طراحی و ساختار متفاوتی دارند. اما در کنار تهیه این تجهیز نگهداری و بهینه سازی آن نیز برای داشتن یک راندمان حداکثری بسیار لازم و ضروری می باشد. توجه به تمام زوایای بهر برداری از تجهیزات صنعتی برای داشتن یک کسب و کار موفق نیازی ضروری است.

شما عزیزان میتوانید برای خرید دستگاه‌های ذکر شده و دیگر تجهیزات لازم و آگاهی از قیمت و مشخصات فنی آنها به بخش فروشگاه و لبنیات ما مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر همین الان از طریق واتساپ  و فرم درخواست مشاوره با ما در تماس باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *